Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Budowla niewiadomego przeznaczenia (Nowa Karczma)
27
 
Przeprawa promowa Nowa Karczma (nie istnieje)
1
 
 
 
 
  ID: 5894134

Nowa Karczma

Neusand, Sandberg



 
Nowa Karczma (niem. Neusand lub Sandberg[1]) – wiejskie osiedle w zachodnim Wrocławiu, część osiedla Pracze Odrzańskie. W granicach miasta od 1928.
Położone na lewym brzegu Odry i na prawym brzegu Bystrzycy u jej ujścia. Do Nowej Karczmy prowadzi ulica Karczemna, w swoim końcowym odcinku z nawierzchnią żużlową; od obu rzek teren Nowej Karczmy oddzielony jest wałem przeciwpowodziowym – groblą Pilczycko-Pracką. W miejscu zbiegu odcinków grobli biegnących wzdłuż Odry i wzdłuż Bystrzycy znajduje się ...
Nowa Karczma (niem. Neusand lub Sandberg[1]) – wiejskie osiedle w zachodnim Wrocławiu, część osiedla Pracze Odrzańskie. W granicach miasta od 1928.
Położone na lewym brzegu Odry i na prawym brzegu Bystrzycy u jej ujścia. Do Nowej Karczmy prowadzi ulica Karczemna, w swoim końcowym odcinku z nawierzchnią żużlową; od obu rzek teren Nowej Karczmy oddzielony jest wałem przeciwpowodziowym – groblą Pilczycko-Pracką. W miejscu zbiegu odcinków grobli biegnących wzdłuż Odry i wzdłuż Bystrzycy znajduje się Szaniec Pandurów – resztka nieistniejących już fortyfikacji broniących przeprawy przez Odrę.
Określenie Sandberg (Piaskowa Góra) pojawia się po raz pierwszy w 1542, kiedy miejsce to przeszło na własność Szpitala Wszystkich Świętych (obecny Szpital Wojewódzki im. Babińskiego). Ale nazwa ta odnosi się prawdopodobnie do piaszczystej łachy nadodrzańskiej, widocznej do dziś, a nie do wsi, która powstała później. W 1845 wzmiankowana jest karczma, od której pochodzi obecna nazwa[2].
Osiedle składa się z kilku budynków – kilka zamieszkanych lub użytkowanych gospodarczo, kilka całkowicie zrujnowanych.
Do osiedla dojeżdżają niektóre kursy linii autobusowej 103 (Plac Solidarności - Janówek).
Źródło opisu - Wikipedia za: [1] Mały słownik nazewnictwa krajoznawczego Śląska, Wrocław 1990, tom 1, str. 12; [2] Zygmunt Antkowiak: Wrocław od A do Z. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1991. ISBN 83-04-03723-8. s. 215.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2004-07-27
    komentarze: 0
    Kąpielisko Nowa Karczma, a w rzeczywistości obszar o dużych walorach ...

 
 
 
  Nazwa Zdjęć Obiektów

1. Wrocław / ul. Karczemna - (Sandbergerstrasse)
3
22