Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Poświętne - zdjęcia lotnicze
18
 
Przystanek kolejowy wąskotorowy Wrocław Poświętne (nie istnieje)
2
 
 
 
 
  ID: 564880

Poświętne

Lilienthal



 
Osiedle w dzielnicy Psie Pole, pomiędzy ul. Żmigrodzką i Kamieńskiego, od wschodu graniczy z Polanowicami, od południa z Karłowicami. W 1897 bonifratrzy nabyli majątek ziemski, urządzając w nim sanatorium i kaplicę św. Rodziny, 1926 przekształcone w szpital rehabilitacyjno - ortopedyczny (Ortopedyczny Zakład Leczniczo - Wychowawczy oo. Bonifratrów). Poświętne włączone w 1928 do Wrocławia; w latach 30 powstała zabudowa wielorodzinna i tor kolarski. Od lat 70 w części zachodniej Poświętnych, powstały ...
Osiedle w dzielnicy Psie Pole, pomiędzy ul. Żmigrodzką i Kamieńskiego, od wschodu graniczy z Polanowicami, od południa z Karłowicami. W 1897 bonifratrzy nabyli majątek ziemski, urządzając w nim sanatorium i kaplicę św. Rodziny, 1926 przekształcone w szpital rehabilitacyjno - ortopedyczny (Ortopedyczny Zakład Leczniczo - Wychowawczy oo. Bonifratrów). Poświętne włączone w 1928 do Wrocławia; w latach 30 powstała zabudowa wielorodzinna i tor kolarski. Od lat 70 w części zachodniej Poświętnych, powstały liczne obiekty przemysłowe, m. in. mleczarnia i piekarnia.

kate16°: Z dokumentu magistratu
3. Zarys rozwoju historyczno – przestrzennego Poświętnego.
Pierwsza informacja pochodzi z 1362 r. Mowa w niej o „folwarku, czyli o dobrach zwa-nych pospolicie Poswentne czyli Lilienthal, położonych blisko rzeki Widawy”.
Pod koniec XVIII wieku Poświętne było własnością prywatną. We wsi był dwór, fol-wark i karczma. Liczba mieszkańców wynosiła 62 w tym 8 zagrodników. Przy drodze wiodącej przez wieś stały domy zagrodników i zabudowania folwarczne. W 1845 r. by-ło już 106 mieszkańców, z czego połowę stanowili katolicy. Właścicielem poświęckie-go folwarku był w tym czasie rzeźnik Hochmuth. Katolicy mieli kościół w Praczach Widawskich (parafia Świniary), a ewangelicy – w Psarach. Pod koniec XIX wieku oo. bonifratrzy z Wrocławia wykupili w Poświętnem majątek szlachecki po wymarłej ro-dzinie von Drabiziusów w celu urządzenia dla swojego szpitala sanatorium. Na przeło-mie stuleci ośrodek rozbudowano i dobudowano doń kościół, a w 1926 roku urządzono tu szpital ortopedyczny. Ośrodek posiada spory park. Do Wrocławia Poświętne zostało przyłączone w 1928 roku. Dziś obiekt funkcjonuje jako Rehabilitacyjny Zespół Opieki Zdrowotnej.
4. Zespół Szpitala Rehabilitacyjnego wpisany jest do rejestru zabytków.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1909
    komentarze: 3
    Poświętne - Restauracja (?), obecnie teren Wrozametu.

 
 
 
  Nazwa Zdjęć Obiektów

1. Wrocław / ul. Aptekarska
0
1

2. Wrocław / ul. Bukowicka
1
1

3. Wrocław / ul. Czartoryskiego Adama Jerzego
2
9

4. Wrocław / ul. Falzmanna Michała Tadeusza
4
4

5. Wrocław / ul. Funka Kazimierza
0
0

6. Wrocław / ul. Irysowa - (Am Haferberg)
9
9

7. Wrocław / ul. Kamieńskiego Henryka Michała - (Weidebrückertrasse, Pohlanowitzertrasse)
24
86

8. Wrocław / ul. Kątowa
4
1

9. Wrocław / ul. Kępińska - (Kempener Strasse)
4
7

10. Wrocław / ul. Korzeńska - (Korsenzer Strasse)
3
15

11. Wrocław / ul. Kowarzyka Hugona
2
3

12. Wrocław / ul. Krzyżanowicka
2
2

13. Wrocław / ul. Kubali Ludwika
0
0

14. Wrocław / ul. Kuklińskiego Ryszarda, płk.
5
0

15. Wrocław / ul. Lekarska
0
2