Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 522979

Dom Dziecka "Catharina" i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci głuchych i niedosłyszących.

Heilanstalt, Lungenheilanstalt, Haus Weickert, Ośrodek kolonijny huty Karol w Wałbrzychu 
Dom Dziecka Catharina powstał dzięki współpracy podjętej przez holenderską fundację H.J. Heijnem z wałbrzyskim starostwem powiatowym. Gdy w 1998 roku Holendrzy zwrócili się do polskiego rządu z prośbą o wytypowanie miejsca, gdzie mogliby wybudować nowoczesny dom dziecka, Ministerstwo Edukacji Narodowej wybrało właśnie Nowe Siodło w gminie Mieroszów. Później sprawy potoczyły się bardzo szybko. Na początku sierpnia 1998 roku fundacja podpisała umowę z zarządem powiatu, a już w połowie października ...
Dom Dziecka Catharina powstał dzięki współpracy podjętej przez holenderską fundację H.J. Heijnem z wałbrzyskim starostwem powiatowym. Gdy w 1998 roku Holendrzy zwrócili się do polskiego rządu z prośbą o wytypowanie miejsca, gdzie mogliby wybudować nowoczesny dom dziecka, Ministerstwo Edukacji Narodowej wybrało właśnie Nowe Siodło w gminie Mieroszów. Później sprawy potoczyły się bardzo szybko. Na początku sierpnia 1998 roku fundacja podpisała umowę z zarządem powiatu, a już w połowie października tego samego roku uroczyście wmurowano kamień węgielny. Dom Dziecka Catharina (nazwa pochodzi od imienia zmarłej żony fundatora) otwarto 30 czerwca 2001 roku. Wybudowanie placówki kosztowało ponad 8 mln zł. Pieniądze na ten cel wyłożyli przede wszystkim Holendrzy. Swoją cegiełkę dołożył też Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wcześniej, przez wiele lat, funkcjonował tu ośrodek kolonijny Huty "Karol" z Wałbrzycha. Jak podaje kronika tego przedsiębiorstwa w dniu 28 lutego 1968 roku posesja w Nowym Siodle, na którą składała się działka o powierzchni 1,84 ha oraz trzypiętrowy budynek mieszkalny kryty eternitem z zadaszoną werandą została protokolarnie przekazana na rzecz Huty "Karol" w celu zorganizowania tam ośrodka kolonijnego dla pracowników. Nieruchomość uzyskano od wałbrzyskiej PRN . Ośrodek kolonijny został oddany do użytku na początku lipca 1968, po trzymiesięcznym remoncie i adaptacji do potrzeb kolonistów. Z wypoczynku kolonijnego w I turnusie skorzystało 100 dzieci, w tym 51 z Górnego Śląska, a w turnusie II – 90 dzieci pracowników Huty.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1900-1902
  komentarze: 0
  Trzy reprezentacyjne obiekty w Nowym Siodle: szkoła,sanatorium ...
 • Data: 1900-1906
  komentarze: 0
  Z napisu wynika że jakieś sanatorium w Nowym Siodle .
 • Data: 1920-1930
  komentarze: 1
  Haus Weickert w Nowym Siodle.
 • Data: 1930-1935
  komentarze: 0
  Altana ogrodowa przy Haus Weickert w Nowym Siodle.
 • Data: 1968-08
  komentarze: 0
  Ośrodek kolonijny Huty Karol w Nowym Siodle, oddany do użytku ...
 • Data: 2007-06
  komentarze: 2
  W tej wsi położonej na końcu kraju, z której donikąd nie można ...
 • Data: 2007-06
  komentarze: 3
  W tej wsi położonej na końcu kraju, z której donikąd nie można ...
 • Data: 2007-06
  komentarze: 4
  Ten budynek wyremontowany mieści Ośrodek Szkolno - Wychowawczy ...
 • Data: 2014-10-04
  komentarze: 0
  Nowe Siodło niewidoczna z drogi część ośrodka wychowawczego.