Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Rybnica Mała, Grzmiąca
Danuta B.: Dom położony naprzeciwko szkoły, nie istnieje.
Dom nr 55 (dawna gospoda), ul. Główna, Struga
MacGyver_74: Nad tablicą po prawej widać dach "malucha" - produkcja od lipca 1973. :)
MOP Jaczków, Jaczków
moose: Jakoś tak umknęła nam ta inwestycja, tymczasem już w te wakacje ruszy odcinek z Bolkowa do Kamiennej Góry. Prace na odcinku S3 mają się zakończyć 12 lipca. Potem już tylko odbiory i droga zostanie udostępniona kierowcom.
Sanatorium uzdrowiskowe nr 4 Korona Piastowska (nieczynne), ul. Wojska Polskiego, Szczawno-Zdrój
rajaser: Od kilku lat obiekt nieczynny.
Panoramy Czarnego Boru, Czarny Bór
Kolekcja-BieniasiewiczT.: Brawo za "sokole oko" :-)
Budynek nr 8, pl. Zdrojowy, Jedlina-Zdrój
rajaser: Poprzednio

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Sendu
Sendu
Mmaciek
Mmaciek
Sendu
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Historia budowy katolickich obiektów sakralnych w Szczawnie-Zdroju
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2009-09-06 21:23:24, Aktualizacja: 2013-03-31 17:03:15, Odsłon: 3090

(Kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)

Kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy


Szczawno-Zdrój stało się sławnym miejscem kuracyjnym, do którego przybywali przeważnie Polacy i Rosjanie. Dowodem tego są liczne nagrobki na cmentarzu w Szczawienku. W 1818r. został po raz pierwszy wciągnięty w księgach zgonu Rendent Johonn Bollek z Górnego Śląska, a w 1820r. polski gen. brygady Józef von Łączyński. Kuracjusze ze Szczawna-Zdroju przychodzili na msze św. do Szczawienka. Sprawiało im to dużo trudu gdyż odległość jest dość znaczna (Bad-Salzbrunn i kościół w Nieder-Salzbrunn dzieliła godzina drogi). Nabożeństwa w kościele na Szczawienku nie odbywały się też w tych czasach regularnie, gdyż był to kościół filialny i podlegał proboszczowi ze Świebodzic. W związku z tym kuracjusze katoliccy wystosowali prośbę do władz kościelnych we Wrocławiu, o zezwolenie odprawiania mszy św. w prywatnym lokalu. Z tą samą prośbą zwraca się w 1858r. zarząd kościelny do biskupa Henryka Förstera, a w 1859r. ks. Serafin Scholz. Po długim oczekiwaniu otrzymano takie zezwolenie. Najpierw msze św. odbywały się w hotelu „Do Słońca” a później w „Niemieckim Domu”. Przez te wszystkie lata, w których msze św. odprawiane były w prywatnym lokalu, kuracjusze zbierali ofiary i urządzali koncerty na wybudowanie kaplicy. Najbardziej ofiarni byli Polscy kuracjusze przybywający w 1859r. na kuracji, którzy ofiarowali 394 marek, na budowę kaplicy. Pieniądze te zostały przekazane biskupowi z Krakowa Ludwikowi Letowskiemu, który również przebywał w tym czasie na kuracji. Miejsce na budowę kaplicy podarował książę von Pless – właściciel uzdrowiska i w ten sposób rozpoczęto budowę. Znaczny wkład w budowę miał ks. Serafin Scholz, który cały swój majątek poświęcił na rzecz wybudowania kaplicy. W 1867r. energicznie zajął się tą budową nowomianowany proboszcz Szczawienka ks. Kless. W dniu 02.07.1869r. odbyło się poświęcenie kaplicy przez dziekana Dierich z Wałbrzycha. Kaplica mieści 250-300 osób i jest pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Od tego czasu często odprawiane są msze św., a od 1909r. msze św. odprawiane są regularnie w niedzielę. Przez pierwszych 10 lat kapliczka była bardzo zadłużona, istniała obawa, że będzie sprzedana.

W tym czasie w Szczawienku zmarł ks. proboszcz Kless, którego majątek został przekazany na rzecz uregulowania długu, zaciągniętego na budowę kaplicy w Szczawnie-Zdroju. Trzy kielichy, monstrancja, paramenty, bieliznę i wszystko co do służby Bożej potrzebne, zakupiono z dobrowolnych ofiar. W 1921r. została kaplica odnowiona na koszt pewnego ofiarodawcy. W 1923r. na 25-lecie kapłaństwa zostały sprezentowane organy. Po śmierci proboszcza Kless, parafia w Szczawienku jest nieczynna. W związku z istniejącymi prawami majowymi, księża innych parafii, pod groźbą kary pieniężnej i osadzenia w więzieniu nie mogą odprawiać mszy św. W związku z tym katolicy ze Szczawienka w sprawach ślubów i chrztów musieli się zwracać do Świebodzic, Starego Zdroju lub Wałbrzycha. Pogrzeby odbywały się bez księdza. Również księża przebywający na kuracji w Szczawnie Zdroju mogli mszę odprawiać tylko przy zamkniętych drzwiach.

Kaplica nie była w stanie pomieścić równocześnie kuracjuszy i miejscowych. Od początku została wybudowana zbyt mała. Podczas wojny i w okresie powojennym granice wschodnie i północne były zamknięte. Tak że było bardzo niewielu kuracjuszy z dawnego Poznania, polskiego Górnego Śląska, Polski czy Rosji. Na kuracji przebywali również często dostojnicy Kościoła. Ostatnim był arcybiskup Dalbor z Gniezna-Poznania w 1916r. W międzyczasie powstała potrzeba budowy nowego Domu Bożego. Bardzo pilne okazało się zdobycie domu dla pielęgniarek, jak również w celu przyjęcia na stałe księdza. Ale nasza patronka, Matka Boża, pomoże nam w zdobyciu tych łask.

Plac pod budowę kościoła w Szczawnie-Zdroju

Ks. Herde (proboszcz parafii św. Anny) stara się o nowe miejsce do budowy nowego kościoła. Władze świeckie odkładają ciągle tę sprawę, widząc jego zły stan zdrowia. W 1929r. Kuria Biskupia nalega na ks. proboszcza aby tę sprawę jak najprędzej załatwić. 24.1.1929r. ks. Herde pisze w sprawie zakupienia miejsca na budowę nowego kościoła do hrabiego von Pless. M.in. pisze tak: „leżę na łożu boleści, które będzie moim łożem śmiertelnym i dlatego moim największym pragnieniem jest pozwolenie na budowanie nowego kościoła, a wtenczas mógłbym oczy zamknąć w wiecznym spoczynku”. 14.2.1929r. sprawa pozwolenia została załatwiona. To był ks. ostatni uczynek. (...) Plac ten został zakupiony podczas inflacji za papierowe pieniądze i bardzo tanio, z zastrzeżeniem, że o ile plac ten nie będzie używany dla użytku kościelnego to muszą go parafianie albo oddać albo dopłacić. Plac był tak duży, że można było wybudować kościół, plebanię i dom dla sióstr zakonnych.

Budowa kościoła w Szczawnie-Zdroju

15.09.1936r. został złożony pierwszy kamień pod budowę kościoła w Szczawnie-Zdroju. Najpierw zostało poświęcone miejsce, a następnie wkopany krzyż na miejscu dzisiejszego ołtarza. Projekt budowy tego kościoła dał architekt Alfons Waiger z Kresbaum kolo Badense. Pracę wykonała firma Piszel ze Starego Zdroju.
15.10 na uroczystość św. Jadwigi odprawiło się pierwszy raz nabożeństwo dla chorych gdzie wprowadzono chorych i starców samochodami do kościoła.
11.5.1937r. Jego E. Kardynał Bartnam udziela w Szczawienku sakramentu bierzmowania. Po nabożeństwie jedzie do Szczawna zobaczyć budowę kościoła.
02.7.1937r. odbywa się poświęcenie nowego dzwonu i wciągnięcie go na wieżę. Dzwon ten waży 5 centnarów. Poświęcony jest M.Bożej i ma napis: „Matko Boża módl się za nami teraz i w godzinę śmierci”. Kościół poświęcił biskup dr. Wojciech.

Źródło tekstu i fotografii - kronika parafialna:
1) o kaplicy: maszynopis - tłumaczenie /data tłumaczenia nieznana/ skróconej kroniki parafii "Das Katholische Pfarramt St.Anna in Nieder-Salzbrum", /W:/Katholischer Pfarführer 1928 für die Pfarrgemeinde St.Anna, Nieder-Salzbrun, s.17/ prawdopodobnie wydanej razem z kalendarzem w roku 1928 przez ówczesnego proboszcza ks. Herde - zachowano oryginalną pisownię /dotyczy również nazwisk i składni/ + własne tłumaczenie i drobne korekty;
2) o placu pod kościół i kościele - rękopis - tłumaczenie kroniki parafialnej /data łumaczenia nieznana/ - zachowano oryginalną pisownię /dotyczy również nazwisk i składni/ + własne drobne korekty;
Pierwsza łopata...
Miejsce na kamień węgielny
Wmurowanie kamienia węgielnego
Wmurowanie kamienia węgielnego
Kamień węgielny wmurowany...

 


/ / / / 18a /
/ / / / 14a /