Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Punkt widokowy (dawny)
3
 
Telewizyjna stacja retransmisyjna
3
 
Pomnik poległych w I wojnie światowej (Mieroszów)
8
 
Wieża widokowa
33
 
Schronisko-restauracja Kirchbergbaude (dawne)
27
 
 
 
 
  ID: 3785927

Góra Parkowa (Kościelna)

Kirchberg



 
Już od wieków Kościelna Góra była miejscem rekreacji i wypoczynku mieroszowian. Odbywały się tam przeróżne imprezy : począwszy od koncertów rockowych i zabaw tanecznych na zawodach sportowych skończywszy. Kościelna jest także miejscem schadzek i spacerów zakochanych w sobie ludzi oraz miejscem rekreacji całych rodzin. Jest tam gdzie posiedzieć a malownicze widoki i bliskość lasu podnoszą jej walory. Tak więc wydaje mi się słuszne aby przypomnieć Państwu kilka faktów może nie z historii Kościelnej ...
Już od wieków Kościelna Góra była miejscem rekreacji i wypoczynku mieroszowian. Odbywały się tam przeróżne imprezy : począwszy od koncertów rockowych i zabaw tanecznych na zawodach sportowych skończywszy. Kościelna jest także miejscem schadzek i spacerów zakochanych w sobie ludzi oraz miejscem rekreacji całych rodzin. Jest tam gdzie posiedzieć a malownicze widoki i bliskość lasu podnoszą jej walory. Tak więc wydaje mi się słuszne aby przypomnieć Państwu kilka faktów może nie z historii Kościelnej Góry (bo to nie jest przecież Kącik Geologiczny) ale z historii obszaru, terenu który uważany jest za Kościelną Górę.

Nie jest jasne kiedy tak naprawdę po raz pierwszy uznano Kościelną za teren przeznaczony na rekreację. Moim zdaniem nastąpiło to w połowie XVIII wieku, kiedy rozwinął się znacznie Mieroszów i społeczność naszego miasta - zgodnie z najnowszą modą - rozpoczęła wyruszać na piesze wycieczki. Prawdziwe ożywienie przyniósł jednak Kościelnej Górze wiek XX a właściwie koniec XIX wieku. Wtedy to właściciel jednego z mieroszowskich hoteli - Elsner, postanowił zainwestować w ten teren i wybudował tam restaurację. Jednak wcześniej bo już w 1894 roku wybudowano drogę na Kościelną Górę, zapoczątkowując w ten sposób jej zabudowę i wytaczanie nowych ścieżek. Szybko Kościelna Góra przekształciła się w przepiękny park, gdzie mieszkańcy miasta spędzali każdą wolną chwilę. O tym jak przepiękny był to park świadczy zdjęcie nr 1 (w centrum zdjęcia znajduje się obecnie estrada).

W XVIII-XIX w. istniał także w najbardziej na południe wysuniętym krańcu Kościelnej Góry (za komisariatem POLICJI) młyn najprawdopodobniej papierniczy. Jednak na skutek wprowadzenia po 1835 roku do produkcji papieru maszyn papierniczych, młyn stracił na swej użyteczności i najprawdopodobniej około 1890 roku został rozebrany lub strawiony przez pożar. Jednak do dzisiejszego dnia zachowały się w tym miejscu ślady jego fundamentów.

Po zakończeniu I wojny światowej - w 1918 roku - dla uczenia pamięci po poległych mieszkańcach Mieroszowa postawiono na Kościelnej Górze pomnik (zdjęcie nr 2), przedstawiający siedzącą matkę, która na swych kolanach trzyma - poległego w walce syna. Istnieje także inna wersja historii pomnika, jest ona jednak mało prawdopodobna, ale podkreśla romantyczny charakter Kościelnej Góry. A mianowicie - według tej historii - pomnik ten postawiono dla upamiętnienia pary nieszczęśliwych kochanków, ona pochodziła z bogatej rodziny on natomiast z biednej, ojciec dziewczyny nie chciał się zgodzić na ślub córki i nasłał morderców na wybranka jego córki. Morderca dowiedział się o miejscu ich potajemnych spotkań, zaczaił się tam na młodzieńca i zabił go, chwilę później przybyła tam dziewczyna - na której kolanach skonał nieszczęsny młodzieniec. Według tej historii morderstwo to miało się zdarzyć właśnie w miejscu gdzie stoi obecnie pomnik.

Lata przed wybuchem II wojny światowej były dla Kościelnej Góry "złotym okresem", odwiedzały ją setki jak nie tysiące turystów, którzy z przyległej do Restauracji - drewnianej - wieży widokowej mogli podziwiać, przepiękną panoramę Mieroszowa czy Karkonoszy ze Śnieżką włącznie. Panoramę Mieroszowa można było podziwiać nie tylko z wieży widokowej, ale nawet z przebiegającej przez Kościelną drogi, ponieważ na wschodnim zboczu Kościelnej Góry nie rosły żadne drzewa. Mogą to Państwo zauważyć na zamieszczonym w tym odcinku "Historii Mieroszowa" fragmencie mapy. Uważny czytelnik dostrzeże także rozplanowanie ścieżek czy miejsce w którym stała restauracja. Do dziś zachowały się nawet ślady po betonowym fundamencie wieży widokowej (cztery betonowe podstawy z wystającymi z nich metalowymi płaskownikami), które każdy z Państwa może bez problemów odnaleźć w okolicach - fundamentów opisywanej tu restauracji.

Po zakończeniu II wojny światowej Kościelna Góra z roku na rok traciła na swym dawnym wyglądzie, wschodnie zbocze zadrzewiło się całkowicie, przepiękny przed laty park zamienił się w gęsty las. Nie utrzymała się także długo Restauracja ani wieża widokowa. Plany stworzenia z Gminy Mieroszów ośrodka szkoleniowego Kadry Narodowej, zaowocowały wybudowaniem 260 metrowego wyciągu narciarskiego na północnym zboczu Kościelnej Góry. Wyciąg ten był nawet oświetlony jednak po kilku latach przestał funkcjonować. W tym też czasie na Kościelnej wytyczono "Ścieżkę Zdrowia", z przyrządami do ćwiczeń i objaśniającymi je tablicami (na niektórych drzewach zachowały się jeszcze do dnia dzisiejszego wyżej wymienione tablice).

Dziś Kościelna Góra dalej pełni swą rekreacyjną funkcję. Co pewien czas organizowane są na niej dyskoteki czy koncerty rockowe. Jednak dużo jej jeszcze brakuje do okresu świetności - choć widać już pewną poprawę : w roku bieżącym wybudowano prawie od podstaw estradę, zamontowano przed kilku laty ławki i stworzono miejsce do palenia ognisk. Ale niestety postawione tam także wtedy budki są już dziś niestety w opłakanym stanie, z roku na rok ich ubywa i najprawdopodobniej już nie długo znikną całkowicie z Kościelnej Góry. Za www. archeo.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900-1902
    komentarze: 0
    Mieroszów. Widok ogólny, Kościelna Góra i schronisko.
  • Data: 1900-1902
    komentarze: 0
    Góra Parkowa w Mieroszowie
  • Data: 1910
    komentarze: 0
    Góra Parkowa. Kirchberg.
  • Data: 1925
    komentarze: 0
    Promenada na Parkowej Górze (Kirchberge).
  • Data: 1930-1945
    komentarze: 0
    Widok z Góry Kościelnej na fragment miasta.
  • Data: 2014-09-29
    komentarze: 0
    Góra parkowa w Mieroszowie. Na szczycie powyżej cmentarza i kościoła ...
  • Data: 2016-05-10
    komentarze: 0
    Góra Parkowa, widok z Wieży Widokowej.
  • Data: 2019-02-17
    komentarze: 0
    Góra Parkowa, widok z Wieży Widokowej.
  • Data: 2019-02-17
    komentarze: 0
    Góra Parkowa.
  • Data: 2021-02-14
    komentarze: 0
    Góra Parkowa - wejście do parku od strony wieży widokowej.
  • Data: 2021-02-14
    komentarze: 0
    Tor rowerowy Bike Arena na Parkowej Górze.
  • Data: 2022-12-28
    komentarze: 0
    Góra Kościelna zwana oficjalnie Parkową.
  • Data: 2022-12-28
    komentarze: 0
    Otoczenie wieży widokowej na Górze Kościelnej.
  • Data: 2022-12-28
    komentarze: 0
    Otoczenie wieży widokowej na Górze Kościelnej.
  • Data: 2022-12-28
    komentarze: 0
    Na Górze Kościelnej....
  • Data: 2022-12-28
    komentarze: 0
    Na Górze Kościelnej....
  • Data: 2022-12-28
    komentarze: 0
    Wiata przy wieży.
  • Data: 2022-12-28
    komentarze: 3
    Pozostałości jakiejś konstrukcji....
  • Data: 2022-12-28
    komentarze: 0
    Alejka spacerowa na G. Kościelnej.
  • Data: 2022-12-28
    komentarze: 0
    Wieża na Górze Kościelnej.
  • Data: 2023-03-22
    komentarze: 0
    Krzesła dla wielkoludów na Górze Parkowej.

Góra Parkowa (Kościelna) na innych fotografiach
  • 1936
  • 1762 - 1778
  • 1937