Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




ul. Żeromskiego Stefana, Boguszów-Gorce
Alistair: Dodałem znaczniki :)
Budynek nr 34, ul. Żeromskiego Stefana, Boguszów-Gorce
waldmadel: Moja prababcia mieszkała w budynku nr 38. Z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa. Jak miło zobaczyć stare zdjęcie domu.
Rybnica Mała, Grzmiąca
Danuta B.: Dom położony naprzeciwko szkoły, nie istnieje.
Dom nr 55 (dawna gospoda), ul. Główna, Struga
MacGyver_74: Nad tablicą po prawej widać dach "malucha" - produkcja od lipca 1973. :)
MOP Jaczków, Jaczków
moose: Jakoś tak umknęła nam ta inwestycja, tymczasem już w te wakacje ruszy odcinek z Bolkowa do Kamiennej Góry. Prace na odcinku S3 mają się zakończyć 12 lipca. Potem już tylko odbiory i droga zostanie udostępniona kierowcom.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Paulus,
foxi
Danuta B.
foxi
atom
atom
atom
Szyszka
atom
atom
atom
atom
atom
atom
atom
atom
atom
antypuszka
antypuszka
Paulus,
Jan R

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Nagrobek polskiego generała w Szczawnie
Autor: Babinicz°, Data dodania: 2013-03-28 09:42:57, Aktualizacja: 2013-03-30 17:33:31, Odsłon: 4180

Nagrobek polskiego generała w Szczawnie

 

Nagrobek polskiego generała w Szczawnie

 

Szczawno-Zdrój, miejscowość kuracyjna, to najstarsze uzdrowisko na Dolnym Śląsku, bowiem z jego walorów leczniczych korzystali nasi prapradziadowie – w czasie badań archeologicznych odnaleziono tu ocembrowane źródło, czerpaki na wodę i szczątki budowli pochodzącej z I-III w. n.e.

Idąc tropem historii miejscowości, warto chyba wspomnieć, że pod datą 1221 została ona wymieniona w słynnej Księdze Henrykowskiej, a w końcu XVI wieku dokonano naukowej analizy źródła, co na owe czasy było wydarzeniem niezwykłym. W zasadzie dopiero od XIX wieku zaczyna się wielka i nieprzemijająca kariera uzdrowiska; przybywają do szczawieńskich wód wielcy i znani ludzie, a wśród nich m.in. Zygmunt Krasiński, Józef Korzeniowski, Narcyza Żmichowska, Iwan Turgieniew oraz Gerard Hauptmann, laureat nagrody Nobla, autor słynnych Tkaczy.

Szczawno splotło swe losy i z naszymi oddziałami ułanów Legii Nadwiślańskiej, walczącymi pod sztandarami Napoleona o wyzwolenie ojczyzny. W połowie drogi pomiędzy tym uzdrowiskiem, a miejscowością Struga, w dniu 15 maja 1807 roku odbyła się bitwa z oddziałami armii pruskiej, zakończona zwycięstwem naszych wojsk. Ku upamiętnieniu tego zdarzenia w roku 1960 ustawiono na tym miejscu pomnik.

 I jeszcze jedno wspomnienie o wielkiej epopei napoleońskiej. Na cmentarzu w Szczawnie spoczął na wieki jeden z żołnierzy tej armii. Napis na nagrobku głosi:

        „Benedykt Józef Łączyński/ Generał B-dy Wojsk Polskich/ Krzyża Wojskowego Polskiego Kawaler/ Legii Honorowej Oficer, Orderu Obojga Sycylii Komandor/ Zmarł, używając wód w Salzbrunn/ dnia 7 sierpnia 1820 roku/ żył lat 43”.

            I jeszcze piękne wierszowane epitafium, pełne smutku i nostalgii.

 

                        Jeżeli los w to miejsce sprowadzi Polaka

                        Niech czułą łzę uroni na grobie rodaka

                        Co cnoty i Ojczyzny miłość w serca wszczepił

                        I dla niej sił starganych tutaj nie pokrzepił.

 

            Generał Benedykt Józef Łączyński to najstarszy brat Marii z Łączyńskich Walewskiej, najukochańszej, a na pewno najwierniejszej miłości cesarza Napoleona Bonaparte. Generał przebył kampanię tej wielkiej wojny, aż wreszcie w końcowym jej etapie dostał się w bitwie pod Fére Champenoise, stoczonej 22 marca 1814 roku, do pruskiej niewoli. Trzy lata później, w roku 1817 powracał już do kraju na czele jednej z ostatnich grup polskich żołnierzy. Niestety, we Wrocławiu dopadła go ciężka choroba płuc. Przeleżał w szpitalach kilkanaście miesięcy, a potem udał się dla dalszej kuracji do Szczawna. Było już jednak za późno. Śmiertelna choroba położyła go na wieki w śląskiej ziemi. Warta ta mogiła chwili zadumy i refleksji.

 

 

 

 

 

 

Fragment - Przewodnika Dolny Śląsk panorama turystyczna wyd.K.A.W-RSW P.K.R. 

 


/ / / / 6 / / /
/ / /